Xiaomi ve Microsoft’tan Ortaklık Kararı
2 Haziran 2016
Dijital Reklam ve Pazarlama Nedir
2 Haziran 2016

WebGL Nedir | İçerik Oluşturma ve İzleme

WebGL Nedir | İçerik Oluşturma ve İzleme

WebGL Nedir, ilave eklentilere gerek kalmadan herhangi bir uyumlu tarayıcıda grafik oluşturulmasını sağlayan açık bir web standardıdır. WebGL, tarayıcıların tüm web standartlarına tam olarak entegre edilmiştir ve web sayfası tuvalinin bir parçası olarak görüntü işlemenin ve efektlerin GPU hızlandırmayla kullanımına olanak tanır. WebGL Hakkında…

WebGL belgesi oluşturma

Animate CC’de, WebGL belgesi sayesinde hızla içerik oluşturup WebGL biçimi için yayınlamanız mümkündür. WebGL belgesi oluşturmak için:

  1. Animate CC’yi başlatın.
  2. Hoş Geldiniz ekranında, WebGL(Önizleme)  seçeneğini tıklatın. Alternatif olarak Dosya > Yenimenü seçeneğini belirleyerek Yeni Belge iletişim kutusunu görüntüleyin.WebGL(Önizleme) seçeneğini tıklatın.

WebGL içeriğini tarayıcılarda önizleme

İçeriğinizi önizlemek veya test etmek için Animate’in Filmi Test Et özelliğini kullanabilirsiniz. İçeriği önizlemek için şunları yapın:

  1. Animate CC’deyken, Windows için Ctrl+Enter’a ve MAC için CMD+Enter tuşlarına basın. Böylece varsayılan tarayıcınız başlatılır ve WebGL içeriği oluşturulur.
Animate CC, WebGL içeriğinin çalıştırılması için bir web sunucusuna ihtiyaç duyar. Animate CC, WebGL içeriğini Bağlantı Noktası 8090’da çalıştırmak için yapılandırılmış yerleşik bir Web Sunucusuna sahiptir. Bir sunucu bu bağlantı noktasını zaten kullanıyorsa, Animate bu çakışmayı otomatik olarak algılar ve giderir.

İçeriği WebGL biçimine yayınlama

Animate, WebGL içeriğini yerel olarak Animate’te oluşturmanızı ve yayınlamanızı sağlar.

WebGL Nedir | Belgenizi yayınlamak için şunları yapın:

  1. Yayınlama Ayarları iletişim kutusunu görüntülemek için Dosya > Yayınlama Ayarları seçeneklerini belirleyin. Alternatif olarak, WebGL için Yayınlama Ayarlarını daha önce yaptıysanız Dosya > Yayınla seçeneklerini belirleyin.
  2. Yayınlama Ayarları iletişim kutusunda şu özellikler için değer belirleyin:

Çıktı için anlamlı bir ad girin. Ayrıca WebGL çıktısının yayınlanmasını istediğiniz konuma gözatın veya bu konumu girin.

Çıktı dosyası

HTML’in Üzerine Yaz

WebGL Nedir | Projenizi her yayınladığınızda HTML Sarıcı’nın üzerine yazılıp yazılmayacağını belirtmenize olanak tanır. Yayınlanan HTML dosyasına harici değişiklikler yaptıysanız ve bunları Flash Pro’daki animasyona veya varlıklara yapılan değişiklikleri güncellerken korumak istiyorsanız, bu seçeneğin işaretin kaldırabilirsiniz.

Gizli Katmanları Dahil Et

WebGL çıktısındaki tüm gizli katmanları dahil eder. Gizli Katmanları Dahil Et’in seçimini kaldırma, film kliplerinin içinde yuvalanmış katmanlar dahil, gizli olarak işaretlenmiş tüm katmanların oluşturulan WebGL’ye dışa aktarılmasını engeller. Bu sayede katmanları görünmez yaparak WebGL belgesinin farklı sürümlerini kolayca test edebilirsiniz.

Zaman Çizelgesini Döngüye Al

Son kareye ulaşınca içeriği tekrarlar. Son kareye ulaşınca içeriği durdurmak için bu seçeneğin seçimini kaldırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir